wtorek, 3 sierpnia 2010

wspomnienie 1 sierpnia 1944 - Miasto Ruin

1 sierpnia 1944 o godzinie W (17.00)  rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, ostatnie takie powstanie. Było czymś wielkim i niespodziewanym dla okupujących Polskę Niemców. Niestety powstanie pociągnęło za sobą setki tysięcy ofiar cywilnych i wojskowych, zniszczyło przedwojenna Warszawę. Budynki częściowo odbudowano, a na gruzach starej Warszawy powstała nowa.
Przez wiele lat chciano zapomnieć o powstańcach, jednak pamięć pozostała. Po przemianach politycznych 1989 roku zaczęto próbować przywrócić pamięć o powstańcach i ich poświeceniu. Dopiero w 60 rocznicę rozpoczęcia powstania za sprawą ówczesnego Prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego (późniejszego tragiczne zmarłego Prezydenta RP) odnalazło ono miejsce w ogólnej historii polski. Dzięki zapałowi Lecha Kaczyńskiego powstało w ciągu 12 miesięcy nowoczesne Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym wiedza o powstaniu jest przekazywana młodym pokoleniom.
Jednak do dziś trwa zaciekała dyskusja o sensowności wybuchu Powstania w Warszawie 1 sierpnia 1944. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, każdy z nas musi sobie odpowiedzieć na to pytanie poznając fakty o Powstaniu Warszawskim.
W tym roku w 66 rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego zaprezentowano film będący rekonstrukcją obrazu zniszczonej Warszawy z roku 1944, widzianej z przelatującego nad ruinami Liberatora.
Polecam...Brak komentarzy: